Ciało,  Dusza,  Umysł

Czy joga jest religią?

Dziś delikatny temat…
 
Czy joga jest religią?
 
To pytanie niezmiennie często pojawia się w rozmowie z osobami, które nie miały, albo miały bardzo nikły kontakt z jogą i wyrażają lęk/obawę o stan mojej katolickiej wiary w zetknięciu z dalekowschodnimi praktykami medytacji i asan.
 
Cóż wtedy ja odpowiadam? Jogę praktykuję od prawie 20 lat, zaczynałam jak ledwo co była znana w Polsce. Przeszłam z nią różne historie, od fascynacji jej tylko fizyczną stroną, po różne warsztaty z lekka nawiedzonymi osobami, z którymi nie było mi po drodze. Praktykowałam w Indiach z wyznawcami innych religii.
Moja wiara przez ten czas nie ucierpiała z powodu jogi, cierpi wtedy gdy słucha i patrzy na to co dzieje się w Kościele katolickim i jakie osoby go niestety reprezentują.
Myślę, że wszystko zależy od tego czego tak naprawdę poszukujemy. Czy wiara to dla nas przynależność do wspólnoty i poczucie siły i wyższości nad innymi czy osobisty kontakt z Bogiem i współistnienie z duszą.
 
Tu podzielę się moim osobistym doświadczeniem. Gdy dotarłam do istoty jogi i gdy byłam gotowa na swój wewnętrzny rozwój, joga przyczyniła się do pogłębienia mojej wiary.
 
Bo wartości jogi są uniwersalne i fundamentalne. Bez względu na to jaką religię wyznajemy lub nie wyznajemy. Otwiera nas na lepsze strony naszej Istoty. I to jest w niej piękne.
Zwróciliście uwagę na to co joga robi z ludźmi?
Jaki miała wpływ na Was?
Jogini to ludzie spokojniejsi, uśmiechnięci, życzliwi, bardziej dbający o to co robią, jedzą, piją, o swoje otoczenie, o to co mówią. Z szacunku do siebie i do innych, do zwierząt i do wszystkiego co nas otacza. Z szacunku do każdej formy życia. To robi z nami joga.
 
Dla mnie joga to dar od Boga dla ludzkości.🙏
 
W czerwcu wybieram się na warsztat z niezwykłą osobą Księdzem Joe Pereirą we Wrocławiu, praktykującym i uczącym jogi wg. B.K.S. Iyengara oraz Medytacji Chrześcijańskiej. Kierując się zasadą, że „Łaska realizuje się w ciele” w szczególny sposób łączy on chrześcijańską wiarę z hinduską mądrością uwzględniania roli ciała na drodze duchowego wzrostu.
Opiszę to doświadczenie oczywiście :-).
Pereira 2017_5Pereira 2017_1
fot. Namaste Centrum Jogi Iyengara
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: